قالب سازی صنایع چینی با CAD/CAM

نویسنده: دکتر مهران غفاری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. بلاگ
  4. chevron_right
  5. قالب سازی صنایع چینی با CAD/CAM

امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از روش های سنتی قالب سازی محدود شده و روش های جدید که با استفاده از کامپیوتر، دستگاه های تراش هوشمند و نرم افزارها کار میکنند جایگزین روش های قبلی و دستی شده اند.

به طور سنتی ساخت مادرقالب شامل سه مرحله ساخت مدل، ساخت قالب نمونه و در نهایت ساخت مادرقالب است.

در حال حاضر در حدود 35 کسب کار فعال قالب سازی چینی ظروف، 30 کسب و کار فعال در قالب سازی چینی بهداشتی و کمتر از 5 شرکت ثبت شده در این حوزه در ایران درحال فعالیت هستند (آمارها تقریبی است).

CAD/CAM چیست؟

CAD: Computer-Aided Design

CAM: Computer-Aided Manifacturing

یک روش جدید ساخت مادر قالب است که در آن مرحله اول قالب سازی که طراحی و ساخت مدل است، با استفاده از نرم افزار های کامپیوتری ساخته می شود.

طراحی مدل کامپیوتری

طراحی قطعه عموما از یک طرح دو بعدی در محیط نرم افزار شروع می شود و پس ابعاد بخشیدن به آن، مادر قالب قطعه طراحی می شود. مراحل را میتوانید در تصاویر مشاهده کنید.

ساخت قالب فومی اولیه

پس از طراحی قطعه با نرم افزار، یک پروتوتایپ از قطعه نهایی با استفاده از فوم و دستگاه تراش CNC ساخته می شود تا بررسی های نهایی و تغییرات لازم اعمال شود.

تراش و ساخت مادر قالب نهایی

پس از نهایی شدن قسمت طراجی، مادرقالب توسط دستگاه های تراش هوشمند از جنس فلز تراشیده میشود. در این روش دیگر نیازی به ساخت قالب نمونه نیست و مادرقالب مستقیما ساخته می شود.

این روش هم در چینی ظروف و هم در صنایع بهداشتی کاربرد دارد.

از جمله مزایای این روش سرعت، دقت و دوام بالای قطعات تولیدی است. همچنین آلومینیوم استفاده شده در این روش قابلیت بازیافت دارد. اما عمدتا این روش به دلیل نیاز به سرمایه گذاری بالا محدود شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج + سیزده =

فهرست