فرایند تولید قالبهای صنعت سرامیک (بخش اول)

نویسنده: دکتر مهران غفاری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. بلاگ
  4. chevron_right
  5. فرایند تولید قالبهای صنعت سرامیک (بخش اول)
مادرقالب تولید پیاله به روش ریخته گری دوغابی

 قالبهای صنعت سرامیک بر اساس روش شکل دادن سرامیکها به روشهای گوناگونی تقسیم میشود. در اینجا این روشها را به چهار قسمت اصلی تقسیم میکنیم.

قالبهای لازم برای شکل دادن به روش ریخته گری دوغابی:

 این روش در شکل دادن ظروف توخالی چون قوری، قندان، پارچ، جا ادویه، نمکدان، آبلیموخوری و گلابپاش و قطعات چینی بهداشتی چون توالت ایرانی و فرنگی و انواع روشویی به کار میرود. برای تولید این قطعات قالب گچی از روی یک مادر قالب (یا مدل) آلومینیمی یا رزینی تکثیر شده و در خط تولید قرار میگیرد. در این بخش بر اساس اینکه قطعه دارای نقشهای ریز و ظریف باشد یا خیر میتوان از مادر قالب رزینی یا آلومینیمی بهره گرفت. برای ساخت مادرقالبهای آلومینیمی ابتدا قطعه در محیط نرم افزار به صورت سه بعدی طراحی شده و پس از تکمیل این طرح سه بعدی به شکل ماد قالب که از طریق الحاق سایر قطعات به آن انجام میشود برای مراحل ساخت آماده میشود. برای تراش مادر قالب میتوان از آلومینیم ریخته گری و یا بلوک آلومینیم بهره گرفت و در هر حال پس از تراش و پرداخت کاری، سایر قطعات آن مونتاژ شده و مادر قالب آماده تکثیر قالب گچی است.شکل 1 یک نمونه از این مادرقالبها را نشان میدهد.

 در ساخت مادرقالبهای رزینی طرح اولیه با کمک تراش گچ و ابزارکاری قطعات بی شکلی چون لوله ها و دسته ها از درون گچ قطعه اولیه ساخته میشود. سپس از روی آن یک قالب گچی ساخته شده و در مرحله بعد مادر قالب رزینی از روی این قالب گچی ساخته میشود. به عنوان مثال برای ساخت یک قوری به سه قالب مجزا نیاز است که یکی بدنه و دسته را تولید میکند، یکی لوله و دیگری درب قوری را شکل میدهد. برای بدنه قوری به قالب گچی چهار تکه ای نیاز است و برای در و لوله هر یک قالبی سه تکه ای نیاز دارند. بنابراین برای تکثیر این قالبهای گچی به 10 مادر قالب نیاز داریم. شکل 2 تمام قطعات مادر قالب یک قوری که با رزین ساخته شده اند را نشان میدهد.

مادر قالب رزینی قوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه + 3 =

فهرست